Založ si blog

Самари

Som tisíce kilometrov od domova. Stojím, ale ledva sa držím na opuchnutých nohách. Počujem, ale v ušiach mi hučí od hluku aj únavy. Dívam sa, aj keď oči mám červené a tuším že vidím všetkých svätých. Pozerám na ženu oproti mne, ja meliem z posledného a ona melie a melie stále dookola. Ja nechápem, kde sa v nej berie toľko energie. Je pol štvrtej ráno, pracujeme na plno – ešte necelé tri hodiny do konca služby. A to už máme dvanásť za sebou. Siedmy deň v poradí.

Sme približne v rovnakom veku. Má veľké orieškové oči plné huncútstva, husté vlnité vlasy vo farbe očí upravené do bezchybného uzla. Každý vlások má svoje miesto, každý záhyb na pracovnom odeve je tam kde má byť. Ona na mňa lámanou angličtinou, ja na ňu lámanou ruštinou. V tomto momente už je to len moje „ да да“ или „нет нет“. Hneď na začiatku sme sa dohodli že ona bude na mňa на английском a ja na ňu на русском языке. A tak sa vzájomne lámeme aby sme čo to od seba pochytili.

Počúvam o krajine a o ľuďoch ktorí tu žijú, o postavení žien v spoločnosti, o úrovni zdravotníctva či školstva, o tom čo je tu krásne a čo musím vidieť. Ja sa pýtam a ona rozpráva o svojej mladosti, o svojom manželovi – jej jedinej životnej láske, o svojej práci a o miestach, ktoré vďaka svojej práci navštívila. Rozpráva o rozpade Sovietskeho Zväzu a o tom čo bolo potom, o svojom dome a záhrade, o svojich psoch. O márnej túžbe mať deti a o tom ako pôjdeme na výlet do hôr takých krásnych až sa mi dych zastaví, конечно! Baví sa na tom, že 30 kilometrov od americkej vojenskej základne vyrástla ruská vojenská základňa a tiež vysvetľuje, prečo dúfa v Putina a prečo je jeho politika zárukou bezpečnosti proti strachu tlačiacemu sa z juhu na sever. Rozpráva zážitok z minulého mesiaca. Ako si celá rodinka urobila v záhrade kino-piknik a tešila sa z toho ako bezostyšne ruské stíhačky šantili na oblohe neďaleko americkej základne. Chichoceme sa pri tej predstave a únava je zrazu preč. Pochopila som ju, rozumiem jej pocitom.

Na začiatku služby zvyknem rozprávať zväčša ja. Začíname vždy len prácou, vysvetľujem, názorne predvádzam, odovzdávam všetko čo viem. Preto som tu a za to ma platia…baví ma to. A potom trkoceme počas prestávok, s ňou aj toto ma baví. I o mojej vlasti, mojej rodine a mojich priateľoch, o mojich snoch a túžbach. O našej spoločnej práci. Aj ja sa od nej učím, v istých veciach má oveľa viac skúseností.

Dva dni pred ukončením mojej misie debatujeme o menšinách žijúcich v našich krajinách, ako sa im darí či nedarí a prečo tak je. A tiež o Vianociach. Tentokrát ona po rusky, ja po anglicky, lebo už nevládzeme prepletať nohami ani jazykmi. Prosím ju aby mi opísala pravoslávne Vianoce. Usmieva sa a vraví, že ona je moslimka. Ruska a moslimka? „A to ako už“, dívam sa a divím sa. „Ja nie som Ruska, som Čečenka“, žmurkne na mňa. Rozumieme si hádam vo všetkom, teda až na pár krkolomných anglických a ruských slovných spojení. Nikdy by sa mi ani neprisnilo že Самари je Čečenka, že je moslimka. Prečo som si podvedome myslela že žena tak veľmi podobná mne samej pochádza z rovnakej kultúry? Ach tie predsudky.

Sedím doma na gauči a ťukám do počítača. V dlani držím sovietsky pioniersky odznak s podobizňou Lenina – darček z recesie hádajte od koho. Na nohách ma zohrievajú pestrofarebné ponožky, hand made by Самари. Uplynulo deväť mesiacov odkedy som ju prvýkrát stretla. Misia bola predčasne ukončená, i keď podľa môjho názoru systém nebol dostatočne a bezpečne nastavený. Bohužiaľ nerozhodujem o tom ani ja, ani ona. Modlím sa aby sa vrátila z každej služby zdravá, zdravá a živá.

Boh je len jeden, ale je mnoho ciest ktoré nás k nemu vedú. My sme sa na jednej z nich stretli.

Rytmus, sorry, my nie sme deti stratenej generácie!

26.01.2012

Takmer každý večer hučí zo synovej izby na plné pecky tvorba tria Ego-Rytmus-Aneš. Veď ok, všetci sme raz spadli do puberty a z mojej izby v tom istom veku hučali Kaja Goo Goo, Comunnards a troška viac »

Pán ploštica

19.01.2012

Po správnosti by malo znieť pani ploštica. Ale nebudeme diskriminovať, reč bude o pani a pánovi Plošticových. Nie však o tých, ktorí boli použití v kauze Gorila (veď kto by to furt čítal) viac »

Až naprší a uschne

14.01.2012

Dostala som ponuku vytvoriť team. Vravíme mu dream team. Tak ako pred rokom, v inej firme, za podobných podmienok a na tie isté účely. Teším sa :) S prípadnými budúcimi členmi dream teamu komunikujem viac »

Nebenzia, osn, br, bezpecnostna rada

Rusko vetovalo rezolúciu o vyšetrovaní chemických útokov v Sýrii

18.11.2017 09:07

Je to už jedenástykrát, čo Moskva vetovala text o Sýrii od začiatku sýrskeho konfliktu v roku 2011.

sporenie, vklad, mince, peniaze, úspory, pilier

Portugalci splatili MMF už tri štvrtiny dlhu

18.11.2017 08:50

Portugalsko zaplatilo MMF 2,78 miliardy eur. Predčasne mu splatilo už 76 percent z jeho príspevku k záchrannému úveru.

hariri

Harírí priletel do Francúzska

18.11.2017 08:38

Harírí pristál o 07:00 SEČ na letisku Le Bourget pri Paríži.

robotníci

Ekonomika sa prehrieva. Investícií pribúda a fabrikám chýbajú ľudia

18.11.2017 07:00

Slovenskej ekonomike sa darí až príliš. Podniky začínajú narážať na možnosti, ktoré im krajina dáva, pracovné miesta ostávajú neobsadené.

Štatistiky blogu

Počet článkov: 5
Celková čítanosť: 29080x
Priemerná čítanosť článkov: 5816x

Autor blogu

Kategórie